Külföldön folyamatosan növekszik azoknak a vállalatoknak a száma, ahol felismerték a csikung és a jóga (és a hozzájuk kötődő meditáció) egészségmegőrző hatását, és ezeket a mozgásformákat beépítik a heti munkarendbe.
csikung gyakorlása nagymértékben hozzájárul az érett és magas önbecsüléssel bíró személyiség felépüléséhez és megerősödéséhez. Javítja a külvilághoz fűződő viszonyt és a problémamegoldó képességet azáltal, hogy a belső harmónia megteremtésével az élethelyzetek és kapcsolatok átláthatóvá és kezelhetővé válnak.
Klinikai tanulmányok sora olvasható arról, hogy a csikung milyen jótékony hatással van testünk fizikai állapotára: a vérnyomásra, a vércukorszintre, a hormon- és enzimháztartásra, vagy akár a sejtanyagcserére. Pszichés téren oldja a stresszt, a szorongásos és depresszív tüneteket, serkenti az agyműködést, javítja az általános mentális állapotot.
A csikung gyakorlás személyiségformáló vonatkozásairól azonban kevés szó esik, talán azért, mert ezeket a hatásokat leginkább a gyakorló és a környezete érzékeli. A személyiség alakulása műszerekkel nehezen mérhető, habár az EEG képes rögzíteni a csikung gyakorlás alatt közvetlenül, valamint hosszabb távon tartósan beálló agyműködésbeli változásokat.
A csikung gyakorlók visszajelzései, valamint a külső megfigyelések alapján a következő változások történtek azok személyiségében, akik 3-18 hónap időtartamban rendszeresen gyakorolták a csikungot:
Akik a csikung gyakorlása felé elköteleződtek, már 1-3 hónap alatt kitartóbbá váltak. Ez a tapasztalás áttevődött egyéb életterületeikre is. 1 év gyakorlás után megfigyelhető volt, hogy többen is belevágtak a korábban elérhetetlennek tűnő céljaik megvalósításába és kitartóan, elkötelezetten haladtak útjukon.
A koncentráció és a megfigyelőképesség a gyakorlások során folyamatosan fejlődik, ennek hatására pedig megváltoznak a gondolkodási struktúrák. Oldódnak a korábbi beidegződések, csökkennek a rutin jellegű reakciók, helyükbe a helyzetnek jobban megfelelő, kreatívabb és hatékonyabb megoldási módok lépnek.
Már rövidtávon is érzékelhető, hogy a gyakorlással járó érzelmi lenyugvás elég hamar tartósan stabil állapottá válik (ezt leginkább a csikung gyakorlók környezetében élők észlelik). A csikung gyakorlók számára annyira természetes ez a változás, hogy a legtöbb esetben fel sem tűnik számukra, csupán környezetük visszajelzéseiből érzékelik a bennük lezajlott folyamatot.
Felnőtt korára mindenki túl van azokon a sérüléseken, amelyek megingathatják benne az életbe, a külvilágba, a többi emberbe vetett bizalmat. A legalább 6 hónapja csikungot gyakorlók számára sokkal kevésbé jelent megterhelést egy-egy megváltozott élethelyzet (legyen az költözés, munkahelyváltás, párkapcsolati krízis vagy az egészséget érintő változás), ezekhez könnyebben és magabiztosabban alkalmazkodnak. A gyakorlás előrehaladtával a változások megélését egyre kevésbé érzékelik félelmetesnek, inkább természetes folyamatnak tekintik.
Az önbecsülés erősödése már a gyakorlások kezdetekor (éppen a gyakorlás által) elindul. A gyakorlatok hozzásegítik a gyakorlót ahhoz, hogy pontosabban érzékelje saját határait, ez pedig önmaga és mások elfogadásához és tiszteletéhez vezet.
Gyakori, korai gyermekkorból hozott minta, hogy az ember felelősnek érzi magát mások érzéseiért, vagy másokat hibáztat saját érzéseiért. Ez bűntudat és szégyen forrásává válhat, ami szétzilálhatja az emberi kapcsolatokat. A csikung gyakorlók esetében megfigyelhető, hogy (elsősorban a belső csikung gyakorlatok hatására) fokozatosan megváltozik a szemléletük: saját érzéseikért, gondolataikért egyre nagyobb mértékben képesek felelősséget vállalni, miközben folyamatosan haladnak egy ítéletmentesebb szemlélet irányába. Ez a folyamat jelenti a legmélyebb átalakulást a személyiségben.
Figyelem! Ne feledjük, hogy a csikung nem egyszer használatos csodaszer! Önfejlesztő út, amelynek hatékonysága a megfelelő elsajátításon és a rendszeres gyakorlásonmúlik.